Humorenii au câștigat în deplasare după o revenire frumoasă pe final

29 May 20220

Rugby Club Gura Humorului a reușit a doua victorie din Liga Națională de Rugby, de această dată chiar în deplasare, pe terenul celor de la CSU Alba Iulia. A fost un meci foarte strâns, scorul la pauză fiind 10-10.

În a doua repriză, jocul a devenit de uzură după ce a început să plouă iar gazdele păreau că se îndreaptă spre o victorie, conducând până spre final cu 13-10. Cu banca completă și rezerve proaspete, humorenii și-au copleșit adversarul în ultimele 10 minute. Oaspeții au egalat la 13 iar la ultima fază au înscris eseul victorios, scor final 13-18.

”A fost un meci greu, echilibrat, în care și gazdele au vrut foarte mult să câștige. Din fericire, am gestionat foarte bine finalul de meci, am controlat jocul și ne-am impus. Mulțumim sponsorului, Tissot, care a fost alături și de noi și de gazde”, a declarat managerul-jucător Ștefăniță Rusu.

Cum cele două echipe au sponsor comun, la final humorenii au primit și Cupa Tissot. Sponsorul a oferit câte un ceas de firmă celui mai bun jucător din fiecare echipă. De la RC Gura Humorului a primit ceasul Ioan Antonesei, care a intrat din postura de rezervă și a reușit să facă diferența pe final.

La Alba Iulia, pentru humoreni au înscris Cuciureanu și Antonesei (eseuri), plus lovituri de picior reușite de Nichitean și Daraban.

Pentru RC Gura Humorului urmează cu adevărat o perioadă de foc, cu trei meciuri în opt zile, toate cu echipe din fostul prim eșalon.